-

slepamanka

Musica Sacra Barocca -Alessandro Scarlatti-La Santissima Annunziata

Alessandro Scarlatti To kompozytor włoski epoki środkowego baroku, jeden z najważniejszych w historii muzyki i prawdziwych tytanów muzyki baroku, przez niemal wszystkich uważany za twórcę neapolitańskiej szkoły operowej Z jego pomysłów muzycvznych czerpali niemal wszyscy kompozytorzy późnego baroku, nawet J.S.Bach i G.F.Haendel.

Oto jego życiorys za wikipedią:

Pochodził z rodziny neapolitańskich muzyków. Drugi z ośmiorga dzieci Pietro Scarlattiego i Eleonory d’Amato. Brat Anny Marii Scarlatti, Melchiory Brigidy Scarlatti, Francesca Antonia Nicoli Scarlattiego i Tommaso Scarlattiego. Ojciec Pietra Filippo Scarlattiego oraz Domenica Scarlattiego. Z dziesięciorga dzieci z Antonią Anzalone (siedmiu synów i trzy córki), pięcioro dożyło wieku dojrzałego. Mając 12 lat zetknął się w Rzymie z takimi mistrzami ówczesnej muzyki jak Giacomo Carissimi, Bernardo Pasquini i Arcangelo Corelli. Możliwe, że kształcił się u Francesco Provenzale. Był dyrektorem konserwatorium w Neapolu, czołowym przedstawicielem operowej szkoły neapolitańskiej. W latach 1679–1683 był kapelmistrzem szwedzkiej królowej Krystyny.

Komponował głównie opery (115), ale także oratoria, msze, motety, kantaty, madrygały i psalmy. Jego syn Domenico Scarlatti (1685–1757) również był znanym kompozytorem.

Interesował się kulturą polską, wyrażając to np. poprzez oratorium „San Casimiro rè di Polonia”.

Dzisiaj w mojej serii muzycznej prezentuję jego kolejne dzieło „La Santissima Annunziata” . Jego twórtczość religijna był najmniej znana dopiero w ostatnich latach przeżywa wielki renesans.

Myślę że Państwo się nie zawiodą i docenią geniusz wielkiego kompozytora, który wywarł wiellki wpływ na muzykę. Życzę Państwu samych przyjemnych chwil w obcowan iu z muzyką Alessandra Scarlattiego.

W tym miejscu chciałabym przeprosić blogera ślepowrona że nie odpowiedziałam na jego komentarz, dopiero teraz mam nieco wolnego czasu więc przeglądnęłam sobie komentarze do moich wcześniejszych notek. Oczywiście że chodzę na mszę trydencką do polskiego kościoła p.w. św. Jana Kantego. Chór kościelny jest wspaniały i rzeczywiście jeden z najlepszych. Warto nadmienić że z tłu wejścia po lewej stronie znajduje śię mała replika ołtarza Wita Stworza z kośćioła mariackiego w Krakowie. Cieszy sie on ogromnym zainteresowaniem, a ja z dumą objaśniam że originał znajduje się w Polsce i jest dużo większych rozmiarów.

 



tagi: alessandro scarlatti 

slepamanka
24 czerwca 2018 02:40
0     649    2 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

zaloguj się by móc komentować