-

slepamanka

Musica Sacra Barocca-Alonso Lobo-Missa Maria Magdalene

Dzisaj z serii Musica Sacra Barocca prezentuję hiszpańskiego kompozytora z późnej epoki Renesansu, księdza Alonso Lobo. W Polsce prawie nieznany, ale moim zdaniem warto go poznać i posłuchać.

Urodził się około 1555 roku w małym miasteczku Osuna, gdzie też został ochrzczony. Do roku 1591 wiadomo jest tylko że rozpoczął studia w Osuna i po ich ukończeniu otrzymał posadę kanonika w kościele w swoim miejscu studiów.

W roku 1591 został zatrudniony jako asystent muzyczny innego znanego hiszpańskiego kompozytora Francisco Guerrero w katedrze Sevillii. Kiedy Guerrero opuścił Sevillę w 1593 roku, został wybrany jako maestro di capella. Stanowisko to piastował z krótką przerwą do swojej śmierci w 1617 roku.

Alonso Lobo to kolejna osoba duchowna która zajmowała się komponowaniem muzyki, zresztą znakomitej. Największy kompozytor hiszpański Tomas Luis de Victoria uważał księdza Lobo za równego sobie. Dzisiaj przeżywający renesans swojej twórczości, Lobo jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich.

Zapraszam do wysłuchania jego pięknego utworu Missa Maria Magdalene, obiecując że nie będzie to czas stracony.

 tagi: alonso lobo 

slepamanka
8 kwietnia 2018 00:47
0     383    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
zaloguj się by móc komentować