-

slepamanka

Musica Sacra Barocca-Emanuele d'Astorga-Stabat Mater

Dzisiaj w serii Musica Sacra Barocca prezentuję nieznanego w Polsce sycylijczyka Emanuele d’Astorga. Oto jak zwykle jego życiorys za wikipedią:

Emmanuele Gioacchino Cesare Rincon d’Astorga (ur. 20 marca 1680 w Auguście na Sycylii, zm. ok. 1757, w Madrycie lub Lizbonie) – włoski kompozytor okresu baroku; baron.

Młodość spędził na Sycylii. W 1698 roku w Palermo wystawił siłami amatorskimi operę La moglie nemica. Opuściwszy w 1708 roku dom rodzinny, prowadził bardzo ruchliwy tryb życia, podróżując po Włoszech, a później po innych krajach Europy. Był w Rzymie (zaprzyjaźnił się tam z librecistą Domenico Lallim), w Genui (gdzie wystawił w 1709 operę Dafne do libretta Lallego), następnie w Mantui i Wenecji. W 1711 roku bawił zapewne w Barcelonie, w latach 1712–1714 na dworze cesarskim w Wiedniu, w 1713 roku był na krótko w Znojmie na Morawach, po czym wrócił na kilka lat do Palermo. Około 1723 roku przebywał w Lizbonie, gdzie w 1726 roku wydał Cantate da camera, jedyny swój zbiór ogłoszony drukiem. Ostatnie lata życia spędził zapewne w Portugalii lub Hiszpanii.

Komponował głównie kameralne kantaty. Najbardziej znana jest jego czterogłosowa Stabat Mater wraz z kończąca ją fugą Eja mater

Zapraszam do wysłuchania jego najbardziej znanego dzieła Stabat Mater, mając pewność że nie będzie to czas stracony.

 tagi: emanuele d'astorga 

slepamanka
29 kwietnia 2018 04:25
1     452    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:
byczeq @slepamanka
29 kwietnia 2018 12:15

Czas nie stracony. Emanuel zaś, w rzeczy samej, nieznany. Jego Dafne nie jest odnotowania u Jacka Marczyńskiego ( jedynie Peri i Strauss) , Piotr Kamiński - Tysiąc i jedna opera, opisać raczył był Dafne Gagliano Marco da. Gdyby tak chciało mi się oderwać d ... z fotela, to możliwe byłoby, mniemam, odnalezienie w mej bibiotece innych informacji. A na razie pozdrawiam i dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować