-

slepamanka

Musica Sacra Barocca- J.C.Smith-"The Paradise lost"

Dzisiaj przedstawiam kompozytora w Polsce zupełnie nieznanego. To reprezentant późnego angielskiego baroku John Christofer Smith i jego oratorium „The Paradise lost”.

Oto jego krótki życiorys za wikipedią:

John Christopher Smith, właśc. Johann Christoph Schmidt (ur. 1712 w Ansbach, zm. 1795 w Londynie) – angielski kompozytor późnobarokowy niemieckiego pochodzenia.

Smith urodził się w 1712 roku w Ansbach. Jego ojcem był Johann Christoph Schmidt (John Christopher Smith) Starszy (zm. 1763).

John Christopher Smith był uczniem Georga Friedricha Händla i swoje utwory komponował w stylu mistrza. Jego ojciec i Händel poznali się na studiach na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle. Schmidt-ojciec podążył w roku 1716 za Händlem do Londynu, gdzie został jego sekretarzem, które to stanowisko w sposób naturalny stopniowo przechodziło na syna.

Smith młodszy sam dużo komponował. Pierwszych poważnych lekcji kompozytorskich udzielili mu Händel i Johann Christoph Pepusch – kolejny Niemiec naturalizowany w Anglii.

Pierwszą operą Smitha był utrzymany w stylu włoskim Ulysses (1733). Libretti do następnych dostarczał mu zwykle aktor, dramaturg i przedsiębiorca teatralny David Garrick, korzystający z tematów szekspirowskich (The Fairies (1755), A Midsummer Night's Dream, The Tempest (1756), i The Enchanter (1760)). Niektóre dzieła Smitha nie zostały wystawione.

Smith pomagał później Händlowi jako kopista jego dzieł, kiedy ok. 1756 roku Georg Friedrich Händel zaczął tracić wzrok.

W latach 1759-1768 dyrygował on corocznymi wystawieniami Mesjasza w Foundling Hospital, gdzie Smith był organistą.

Wiele późniejszych dzieł Smitha było adaptacjami Haendla. W latach 1770. Smith osiedlił się w miejscowości wypoczynkowej Bath.

Oratorium„The paradise lost” powstało w latach 1759-1760 i okazało się jego największym sukcesem.

Zapraszam Państwa do wysłuchania tego dzieła gdyż moim zdaniem warto, a szczególnie tych, którzy lubią muzykę J.F. Haendla.

 tagi: smith haendel  j..smith haendel 

slepamanka
27 maja 2018 00:32
3     464    2 zaloguj sie by polubić
komentarze:

slepamanka @slepamanka
27 maja 2018 15:01

Przepraszam, ale wkleiłam z Yutube i nie mamm pojęcia jak to się stało  że obraz znikł.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @slepamanka
27 maja 2018 15:06

Witam, 

Emma Kirkby to przede wszystkim anielski głos, niepowtarzalny i bardzo łatwo rozpoznawalny. Jest jedną z moich ulubionych sopranistek.

Handel doczekał się sporo naśladowców w Anglii, z czsem będę ich prezentować.

Pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować