-

slepamanka

Musica Sacra Barocca- J.H. Roman-Svenska Mässan

Dzisiaj chciałabym zaprezentować szwedzkiego kompozytora epoki baroku, zwnego przez niektórych szwedzkim Haendlem, Johana Hemicha Romana oraz jego znakomitą Szwedzką Mszę z 1752 roku.

Jak zawsze posiłkuję się wikipedią, chcąc przedstawić jego życiorys.

Johan Helmich Roman (ur. 26 października 1694 w Sztokholmie, zm. 20 listopada 1758 w Haraldsmåla koło Kalmaru) – szwedzki kompozytor późnego baroku. Członek Królewskej Szwedzkiej Akademii Nauk.

W Londynie uczyli go Johann Christoph Pepusch i Attilio Ariosti. Romana nazywano ojcem muzyki szwedzkiej lub „szwedzkim Händlem” zarówno z powodu jego wybitnych umiejętności kompozytorskim, jak i inspirowania się muzyką Händla . Roman był tak jak Händel zwolennikiem polifonii włoskiej, takiej jakiej hołdowali Domenico Scarlatti i Giovanni Battista Pergolesi.

Najsłynniejszym dziełem Romana jest Drottningholmsmusik z 1744, 24-częściowa suita, skomponowana z okazji ślubu szwedzkiego następcy tronu Adolfa Fryderyka z siostrą Fryderyka II Pruskiego, Louizą Ulryką (Lovisa Ulrika).

Roman był mistrzem wielu gatunków muzyki instrumentalnej i wirtuozem skrzypiec, dobrym oboistą i dyrygentem. Organizował w Sztokholmie pierwsze publiczne koncerty.

W ostatnich latach życia podupadł na zdrowiu (m.in. miał problemy ze słuchem) i wyjechał na południe Szwecji. Zmarł na raka.

Profesor Ingemar Bengtsson skatalogował dzieła Romana używają numerów BeRI.

Myślę że Państwo będziecie usatysfakcjonowni tą piękna muzyką, zatem życzę smych przyjemnych wrażeń muzycznych.

 tagi: johan helmich roman 

slepamanka
10 czerwca 2018 05:05
0     293    1 zaloguj sie by polubić
komentarze:
zaloguj się by móc komentować