-

slepamanka

Musica Sacra Barocca -Johann David Heinichen-Missa nr.12

Johann David Heinichen należy do moich ulubionych kompozytorów epoki baroku zapomnianych i teraz odkrywanych na nowo. Był wielkim przyjacielem J.S.Bacha, który go uważał za zdolniejszego od siebie, ale lenia który marnuje swój talent. Podczas gdy J.S.Bach tworzył w Lipsku, Heinichen po sukcesach we Włoszech osiadł w Dreznie i tam komponował swoje wspaniałe utwory pełne melodii i słońca Italii

Oto jego życiorys za wikipedią:

Johann David Heinichen (ur. 17 kwietnia 1683 w Krauschwitz k. Weissenfels, zm. 16 lipca 1729 w Dreźnie– niemiecki kompozytor i teoretyk muzyki działający w okresie późnego baroku.

Jego ojciec, Michael Heinichen, studiował muzykę w słynnej Thomasschule w Lipsku, połączonej z Thomaskirche, następnie był kantorem w Pegau i pastorem w wiejskim kościele w Krauschwitz. Johann David również uczył się w Thomasschule u Johanna Schelle i Johanna Kuhnauz (klawesyn). Uczniem w tej szkole był też przyszły kompozytor Christoph Graupner.

W latach 1702–1706 studiował prawo w Lipsku, a następnie praktykował w Weissenfels do 1709. W tym czasie również komponował; w 1710 napisał pierwszy traktat muzyczny. W 1717 razem z Johannem Sebastianem Bachem (z którym się przyjaźnił) pracował na dworze księcia Leopolda von Anhalt-Cöthen. Następnie był kapelmistrzem na dworze Augusta II Mocnego. Jego uczniem był Johann Georg Pisendel.

W roku 1721 Heinichen ożenił się w Weissenfels i miał jedno dziecko, które urodziło się w styczniu roku 1723. Zmarł na gruźlicę w 1729.

Skomponował wiele mszy, magnifikatów, kantat, arii.

Dzisiaj w serii Musica Sacra Barocca prezentuję kolejną mszę nr. 12 i myślę że nie sprawię Państwu zawodu. Dawno temu na neon24.pl zaczęlam prezentacje muzyki zapomnianych kompozytorów epoki baroku właśnie od J.D.Heinichena. Życzę Państwu samych przyjemnych wrażeń.

 



tagi: johann david heinichen 

slepamanka
17 czerwca 2018 03:46
3     780    2 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

slepamanka @slepamanka
17 czerwca 2018 23:17

Większość muzyki sakralnej Heinichena nagrał właśnie Rademann. Heinichena pierwszy raz zauważyłam na płycie komunistycznej eterny z NRD był to wybór arii barokowych w wykonaniu znakomitej holenderki Elly Ameling. I tak się zaczęła moja przygoda z Heinichenem. Dopiero zaczęto go nagrywać na początku wieku.

Pozdrawiam serdecznie.

zaloguj się by móc komentować

Tytus @slepamanka
18 czerwca 2018 07:50

Przepiękne Kyrie eleison! Dziękuję.

PS No i widać, że dobrze, iż Bach wypominał Heinichenowi lenistwo. Zobaczmy na statystyki:

-Heinichen- 1 potomek

-Bach- 7+13=20 potomków i potomkiń

;)

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @Tytus 18 czerwca 2018 07:50
18 czerwca 2018 15:28

Heinichen w sumie skomponował około 15 18 mszy, słyszałąm fragmenty na Youtube  mszy nr. 14 credo, cos fantastycznego, niestety już tego nie ma. z tego co wiem Heinichen miał dużo zamówień na muzykę sakralną, niestety wypadł z rynku muzycznego na wskutek lenistwa, co barzdo rozsierdziło Bacha, że tak uzdolniony kompozytor marnuje swój talent.

pozdrawiam.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować