-

slepamanka

Musica Sacra Barocca- M.R.Delalande-Te Deum

Przedstawiam Państwu kolejnego nieznanego kompozytora w Polsce, przedstawiciela francuskiego baroku. Jest nim Michel Richard Delalande. Najbardziej znanym jego utworem jest Te Deum.

Oto jego króciutki życiorys za Wikipedią:

Michel Richard Delalande [de Lalande] (ur. 15 grudnia 1657 w Paryżu, zm. 18 czerwca 1726 w Wersalu) – francuski organista i kompozytor okresu baroku.

Specjalizował się w sinfoniach tworzonych dla króla Ludwika XIV znanych jako: "Simphonies pour les Soupers du Roy". Komponował także muzykę do baletów i motety. Współczesnymi mu kompozytorami byli: Jean-Baptiste Lully i François Couperin.

Delalande był nauczycielem muzyki królewskich córek i kapelmistrzem orkiestry Kaplicy Królewskiej (Chapelle royale) od roku 1683 do śmierci w roku 1726.

Przedstawiam jego wspomniany wyżej utwór Te Deum, zapeniając Państwa że czas poświęcony wysłuchaniu nie będzie straconym.

 tagi:

slepamanka
20 maja 2018 05:45
6     592    4 zaloguj sie by polubić
komentarze:
slepamanka @slepamanka
20 maja 2018 12:41

Podaję pełny skład wykonawczy:

Le Poème Harmonique, Ensemble Aedes,

Vincent Dumestre

Emmanuelle de Negri, soprano

Dagmar Šaškova, soprano

Sean Clayton, haute-contre

Cyril Auvity, tenor

André Morsch, bass

Muzyka francuskiego baroku to przede wszystkim zaskakująco duża ilość kompozytorów, których zamierzam ujawniać, jak również ich twórczość.

Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Danae 20 maja 2018 10:22
20 maja 2018 21:26

I kończyć dzień tak samo ładnie :)

Jeszcze tylko finał mistrzostw świata w hokeju z rewelacyjną Szwajcarią w finale i można dziękować Stwórcy za kolejny piękny dzień.

Z podziękowaniem za muzykę dla autorki. Cytat z "Wyznań" św. Augustyna które za mną od kilku dni chodzą... Takie Te Deum właśnie

"...Jakże wielki jesteś, Panie. Jakże godzien, by Cię sławić. Wspaniała Twoja moc. Mądrości Twojej nikt nie zmierzy. Pragnie Cię sławić człowiek, cząsteczka tego, co stworzyłeś. On dźwiga swą śmiertelną dolę, świadectwo grzechu, znak wyraźny, że pysznym się sprzeciwiasz, Boże. A jednak sławić Ciebie pragnie ta cząstka świata, któryś stworzył. Ty sprawiasz sam, że sławić Cię jest błogo. Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie..."

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @slepamanka
20 maja 2018 22:27

Bardzo barokowe, wręcz kwintesencja. Nawet, jeśli niespecjalnie lubię muzykę wokalną baroku, trudno temu utworowi odmówić uroku.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @OdysSynLaertesa 20 maja 2018 21:26
22 maja 2018 13:44

Delalande sporo napisał muzyki religijnej, gdyż będąc dożywotnio kapelmistrzem kaplicy królewskiej miał dużo zamówień. Mam sporo nagrań Delalanda, na youtube jest tylko niewielka część-m.in. Te Deum.

Cieszę się że się Panu podoba muzyka Delalanda.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @Danae 20 maja 2018 21:42
22 maja 2018 13:50

Ja tylko żałuję, że z Yutube zniknęło nagranie Alciny w czeskim wykonaniu z jedną najbardziej utalentowanych sopranistek XXI wieku Hany Blazikovej w tytułowej roli. 

Odnośnie inscenizacji oper barokowych, to osobiście wolę posłuchaćz płyt, niż się zniesmaczać współczesnymi interpretacjami reżyserów, którzy są tylko zainteresowani szokowaniem publiki.

Jak tak dalej pójdzie, to n.p. Alcinę zobaczymy w wersji porno.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @Grzeralts 20 maja 2018 22:27
22 maja 2018 13:51

Prawie całą muzyka sakralna francuskiego baroku jest taka urokliwa, melodyjna i podniosła, rzadziej pompatyczna.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować