-

slepamanka

Nowe rozdanie na Bliskim Wschodzie?-widziane z USA

Na początek napiszę o tym, jak w praktyce wygląda reforma podatkowa prezydenta Trumpa dla przeciętnego Amerykanina. Porównując rok 2016 i 2017 to przy tych samych dochodach musiałam do podatku federalnego dopłacić ok 4000 USD i jeszcze do tego cztery raty podatkowe po 1400 USD co kwartał. Tak wyglądało moje rozliczenie podatkowe za prezydentury Obamy A.D. 2016.

Natomiast za rok podatkowy 2017 rozliczałam sie już według reguł Trumpa. Dochód miałam minimalnie większy niż w roku 2016, a dostałam zwrot ok. 2300 USD, natomiast raty podatkowe w formie zaliczek będę płaciła co kwartał ok. 860 USD. Ta więc w stosunku do prezydentury Obamy jestem na plusie ok. 8500 USD. Tak wygląda w realiach reforma podatkowa Trumpa i to mu wyborcy będą pamiętać.

Tymczasem na froncie walki o Iran w Syrii, gdzie walczą o swoje wpływy główne mocarstwa, doszło do zdecydowanego przełomu za sprawą ataku rakietowego wojsk amerykańskich, francuskich i brytyjskich. I muszę przyznać że był to najdziwniejszy napad tej wojny, ale o dalekosiężnych skutkach.

Nasuwa się pytanie, cóż takiego posiada Iran, oprócz największych złóż ropy i gazu ziemnego o niskich kosztach wydobycia, że mocarstwa zdecydowały się na poważną konfrontację ocierającą się o niemalże wybuch trzeciej wojny światowej. Przecież Iran nie zamierzał napadać na Izrael pomimo ostrej retoryki za czasów prezydenta Ahmadinejada. Raczej było odwrotnie. Kiedyś chyba ze dwa lata temu, rozmawiałam z pewnym irańskim inżynierem, będącym na emeryturze, który to opowiadał mi, że za czasów szacha Pahlawiego, Amerykanie mieli dostęp do wszystkiego i robili przede wszystkim badania geologiczne w całym kraju i jak się wyraził ów inżynier, Iran jest w posiadaniu ogromnych złóż minerałów przyszłości. Nie chciał mi powiedzieć co ma na myśli.

Atak rakietowy został przeprowadzony w taki sposób, że wyglądało to na wyreżyserowany spektakl według ściśle określonego i realizowanego scenariusza. Najpierw prezydent Trump ogłosił,że wkrótce uderzy na syryjskie lotniska wojskowe, ale też w tym samym czasie sztaby armii amerykańskiej i rosyjskiej zaczęły wspólnie ustalać co może być zbombardowane, a czego nie wolno bombardować. W rezultacie przeprowadzonego bombardowania, obie strony konfliktu ogłosiły komunikaty o swoich sukcesach.

Amerykanie ogłsili pełny sukces, prezydent Syrii Assad dostał po łapach więc się teraz zastanowi parę razy, czy używać broni chemicznej na oczywiście bezbronnych cywilach, zaś Rosjanie ogłosili za prezydenta Assada, że większość rakiet została przechwycona w locie, na dodatek rakietami z czasów ZSRR. Więc jeśli nawet Amerykanie chcieli przetestować najnowocześniejsze rosyjskie systemy S-300 i S-400 pod kątem skuteczności, to srodze się zawiedli.

Jednak biorąc na poważnie ten cały cyrk urządzony na pokaz, to największym przegranym okazał się Izrael, który za swojego i śmiertelnego wroga uważa Iran. Jak oficjalnie ogłoszono celem ataku rakietowego były syryjskie lotniska wojskowe, natomiast nic nie wiadomo, by miały zostać zaatakowane bazy wojskowe Iranu w Syrii. Nie było też żadnego komunikatu ze strony irańskiej o rakietowym ataku amerykańskim na cele woskowe Iranu w Syrii.

Jednak w parę godzin po ataku rakietowym lotnictwo izraelskie zaatakowało jedną z baz Iranu w Syrii, gdzie jak oficjalnie władze Iranu oznajmiły o zabiciu około 20 Irańczyków. Czyżby obecna administracja amerykańska uznała, by zacząć nareszcie normalizować stosunki z najważniejszym państwem na Bliskim Wschodzie?

Kiedy prezydent Ronald Reagan dopuścił do władzy żydowskich neokonów, nie przypuszczał że wyrządził największe zło Ameryce, które to dzisiaj pcha Amerykę w dół. Biliony dolarów amerykańskich podatników zostały zmarnowane na politykę bliskowschodnią,której do dziś największym beneficjentem jest Izrael, zakończoną ogromnym kryzysem gospodarczym, którego końca nie widać. Niedawno przeprowadzony audyt w Pentagonie wykazał, że nie zostało rozliczonych parę bilionów dolarów. Mam nadzieję że neokoni poniosą w końcu zasłużoną karę za swoją politykę wobec Ameryki.

Jak pamiętamy za czasów Reagana była pomimo agresji słownej obu stron jakaś współpraca, która to skończyła się aferą nazwaną „Iran-Contras”. To właśnie neokoni utrącili nieoficjalną współpracę USA i Iranu. Od tego czasu Iran jest przedstawiany przez każdą administrację amerykańską jako główny wróg, z którym to prezydent Bush jr. chciał się rozprawić, jednak wojskowi na szczęście wybili skutecznie mu ten pomysł z głowy i mieli całkowitą rację, bo wiemy czym się skończyła awantura ze słabiutkim Irakiem.

Wracając do ostatniego ataku rakietowego na Syrię, przyglądając się uważnie można odnotować że wojsko amerykańskie nie zaatakowało baz irańskich w Syrii, ani nie padły oficjalnie żadne groźby pod adresem Iranu ze strony najważniejszych osób w państwie. Czyżby Amerykanie rozpoczęli tajne rokowania z Iranem? Należy sobie zadać pytanie czy nie jest za późno? Przecież dla petrodolara przejście Iranu na rozliczenia w Euro, może być dla gospodaki amerykańskiej decydujące.

Zresztą Amerykanie wiedzą już, że wojna dzięki współpracy Rosji i Iranu o wpływy na Bliskim Wschodzie jest już właściwie przegrana, zwłaszcza dzięki koncertowemu rozegraniu przez Rosjan prezydenta Turcji Erdoggana. Rosjanie bez współpracy z Iranem w Syrii nie odnieśliby tak błyskotliwych sukcesów. Wszystkie namiary o pozycjach Państwa Islamskiego oraz innych ugrupowań terrorystycznych dostawali od wywiadu irańskiego, który skutecznie infiltrował ugrupowania prozachodnie . Ponadto Iran w znacznym stopniu zasilił armię syryjską swoimi bojownikami i dalej skutecznie szachuje wojska izraaelskie Hezbollachem w Libanie.

Po irackiej katastrofie neokoni przekonali prezydenta Obamę, kompletnie niezorientowanego w sprawach bliskowschodnich, by zamiast armii amerykańskiej użyć przeszkolonych „swoich” terrorystów. W Tunezji i Libii wypaliło, natomiast w Syrii, neokoni spotkali się ze zdecydowanym wkroczeniem Rosji. Sprawa się dodatkowo skomplikowała, ponieważ do Rosji uciekł jeden z analityków mający dostęp do największych tajemnic państwowych Edward Snowden. Istnieją poszlaki że FBI już go namierzyło jako pracującego dla Rosjan, więc dla niego był to ostatni dzwonek, by uciec do Rosji i być tam pzryjętym, po odegraniu całego teatru na moskiewskim lotnisku. Amerykanie zażądali od Rosjan wydania Snowdena, jednak Rosjanie odrzucili zdecydowanie te żądania. Nie sprawy syryjskie i ukraińskie spowodowaly gwałtowne pogorszenie się stosnuków pomiedzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi, a odmowa wydania przez Rosjan Snowdena. Przy okazji sprawy Snowdena Amerykanie dowiedzieli się o niesamowitym stopniu inwigilacji ich przez własny rząd. Dlatego przez większość Amerykanów Snowden jest uważany za postać pozytywną.

W poprzedniej notce poświęconej sprawom na Bliskim Wschodzie, napisałam że Amerykanom pozostała już tylko do rozegrania karta kurdyjska, ale na wskutek ścisłej współpracy Rosji, Turcji i Iranu, okazała się kolejnym niewypałem amerykańskim. Zamiast próbować wyłuskać Turcję, Amerykanie wspierając Kurdów, zrobili sobie z Turcji wroga i to w ramach paktu NATO. A przecież Turcja, a nie Izrael była ich najważniejszym atutem na Bliskim Wschodzie. Dzisiaj polityka amerykańska w Syrii wspierania niedobitków z resztek ugrupowań antyassadowskich, bo tylko to im pozostało, chcąc być ciągle poważnym graczem w tamtym regionie, skazana jest również na porażkę. Rosja i Iran bedą ze sobą ściśle współpracować, by te bazy amerykańskie na terenie Syrii były zbyt kosztowne do utrzymania pod każdym względem, oraz nie są w stanie zabezpieczyć Izraela.

Możemy więc być zaskoczeni obrotem spraw na Bliskim Wschodzie, które to zostały rozpoczęte „wspólnym” atakiem rakietowym Rosji i USA na cele wojskowe w Syrii z pominięciem baz irańśkich. Jakby na to nie patrzeć, to dzięki polityce bliskowschodniej neokonów największym przegranym będzie Izrael.

 tagi: iran turcja rosja usa izrael 

slepamanka
24 kwietnia 2018 04:15
17     1882    3 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Caine @slepamanka
24 kwietnia 2018 08:15

Ale przecież Rosjanie, ustami ambasadora w Libanie, zapowiadali że zestrzelą wszystkie rakiety. I samoloty z których je odpalono.

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Caine 24 kwietnia 2018 08:15
24 kwietnia 2018 10:15

To już zależało od tego na jakie cele te rakiety byłyby skierowane.

Jaki jest sens, by rakietę kosztującą setki tysięcy dolców, która leci rozwalic jakis wypełniony złomem opuszczony hangar , zestrzeliwać rakieta kosztująca dziesiatki tysięcy dolarów. Który to hangar wart jest zusammen ze złomem 1000 dolarów.

No gdzie tu sens?

Oczywistym jest, ze strzelanka w Syrii  miała za cel przetestowanie  systemów rozpoznania, namierzania i  efektynosci nowych rosyjskich systemów antyrakietowych. Koń by się tego domyślił, a co dopiero kremlowscy  szachiści.

No i w efekcie cały, bajońsko kosztowny, pogrzeb na nic.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @Caine 24 kwietnia 2018 08:15
24 kwietnia 2018 13:04

Niejaki Paweł Soloch zapowiadał że jak Putin zacznie najeżdżać Polskę to cały zachód ruszy jej z pomocą. Wyraziłam wtedy swoje wątpliwości w notce na neon24.pl "Zabić Putina......śmiechem"

Retoryka słowna co innego, a rzeczywistość polityczna i dostosowanie się do sytuacji jeszcze czymś innym.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @stanislaw-orda 24 kwietnia 2018 10:15
24 kwietnia 2018 13:11

Istnieje również teoria, że Trump został zmuszony do tego przez "Deep State", kierowanym przez neokonów, którzy dysponują na niego jakimiś hakami. Zgłaszają się więc kolejne panienki wykorzystywane przez niego, by go tylko obrzydzić konserwatywnym wyborcom. Jakoś dziwnie ich nie było podczas kampanii wyborczej, tylko dopiero teraz odzyskały pamięć.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @slepamanka
24 kwietnia 2018 14:52

Paradoksalnie "Obamacare" , a raczej zlikwidowanie jej doprowadziło do sytuacji, że w wyborach do Kongresu będzie to główny atut demokratów, gdyż republikanie nie zaproponowali niczego w zamian. 

Do zmniejszenia się obciążeń podatkowych przyczyniły się dużo większe możliwości odliczeń od dochodu i podatku.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @slepamanka 24 kwietnia 2018 13:11
24 kwietnia 2018 15:53

Chodzi o dostęp do wody z rzeki Tygrys.

Czyli to jest element podbijania stawki w licytacji dotyczącej  podziału Syrii.

Ta woda to  w zasadzie być albo nie być pewnego wysoko rozwiniętego mocarstwa anonimowego.

I moze być tak, że wylicytuja Donbas za południe Syrii.

 

zaloguj się by móc komentować

Caine @stanislaw-orda 24 kwietnia 2018 10:15
24 kwietnia 2018 15:58

Ale wiesz Unu, już po nalocie Syryjczycy wywalili w puste już niebo jakies 40 rakiet przeciwlotniczych. Można znaleźć na Youtube, oczywiście podpisane jako "zestrzelenie"

 

A i jezeli cala szopka byla uzgodniona, to czemu rosyjska flota w poplochu opuscila port w Tartus?.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Caine 24 kwietnia 2018 15:58
24 kwietnia 2018 17:13

dlaczego w popłochu?

Na wszelki wypadek.

Uzgodnienia, uzgodnieniami, ale poziom zaufania do nich powinno mieć  granice.

zaloguj się by móc komentować

Caine @stanislaw-orda 24 kwietnia 2018 17:13
24 kwietnia 2018 17:57

Uzgodnienia uzgodnieniami, ale jak się powiedziało "obronimy" to wypada bronić. Nawet jeżeli rakiety kosztują. 

Inaczej można zostać wypchnietym z rynku.  Jesteś pewien że kupcy zaakceptują wymówki serwowane na Sputniku? 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Caine 24 kwietnia 2018 17:57
24 kwietnia 2018 18:01

Oczywiście, że jestem pewien. Za kilka  starych bunkrów nikt nie wszczyna wojny światowej.

Uważam ponadto, że gra o Syrie tocy sie tak naprawde "pod stołem" pomiędzy USA, Brytolami, Francja i Rosją.

Czyli np. będzie "machniom" Syria za Ukrainę.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @stanislaw-orda 24 kwietnia 2018 15:53
25 kwietnia 2018 02:35

Rosja nie musi licytować Donbasu, ponieważ go już posiada. Natomiast gdyby zgodziła się oddać południe Syrii pod kontrolę USA, to cały jej wysiłek dokonany w Syrii zostałby zmarnowany. Putin nie jest aż taki głupi.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @Danae 24 kwietnia 2018 15:59
25 kwietnia 2018 02:45

Tutejszy system do rozliczania podatku jest zarazem skomplikowany i prosty. Zresztą nikt sam się nie rozlicza, tylko idzie do biura  księgowego, które go bardzo szybko rozliczy. Tutaj ludzie są zbyt zabiegani, by tracić czas na rozliczanie się samemu. Zajmuje to zbyt dużo czasu. W biurze księgowym trwa to zazwyczaj pół godziny.

Natomiast podatek korporacyjny to jest dopiero skomplikowany, tu dopiero trzeba się znać na wszystkich przepisach, ale od czego są biura księgowe. 

Uważam że republikanie moga przegrać wybory do Kongresu, ze względu na zlikwidowanie Obamacare.

Chciałabym przypomnieć że największa cześć bankructe rodzinnych jest włąśnie z powodu braku środków na pokrycie kosztów opieki medycznej.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @slepamanka 25 kwietnia 2018 02:35
25 kwietnia 2018 08:49

Tak czy siak, chodzi zarówno o nowy podział Syrii jak i Ukrainy.

No bo o co innego miałoby chodzić?

Przecież nie tylko o testowanie rakiet i środkó obrony przeciiw nim.

ISIS był pomyślany jako Iran-contras, rebelianci mieli, po szybkim uwaleniu Asada, przenieść rozpierduchę w rejon Morza Kaspijskiego na tereny Iranu, no ale Rosjanie się wtrącili i cały pogrzeb na nic.

Więc USA (w tle Izrael)  chcą  już wytargować cokolwiek, bo zainwestowali i w ISIS, i w majdan kijowski grube miliardy, a efekty takie sobie, żeby nie napisać żadne.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @stanislaw-orda 25 kwietnia 2018 08:49
26 kwietnia 2018 13:40

Aby być poważnym graczem w obecnej sytuacji, Amerykanie musieliby użyć teraz swojego wojska z jak najbardziej zaawansowanym sprzętem, czyli pokazać Rosjanom na co ich stać. Wojowniczy republikanie nie są aż takimi idiotami, by pchać się w wojnę przed wyborami do Kongresu, gdzie już i tak mają ogromne problemy z wyborcami z powodu likwidacji Obamacare, niczego w zamian nie obiecując. 

Zresztą Trump wygrał wybory głównie dlatego, że obiecał nie wdawać się w kolejne wojenne awantury na BS. A Rosja i Iran przy niepewności Turcji, to nie słabiutki Irak czy Afganistan. Banderowcy ukraińscy poza strzelaniem cywili nie są dla Rosji żadnym wyzwaniem, gdyż nie mieli ochoty walczyć za swój najważniejszy atut strategicznyjakim był Krym, więc wystarczy tylko Rosjanom puścić plotkę że idzie rosyjski specnaz, a sami się będą poddawali. 

Więc albo pełnowymiarowa wojna z Rosją i Iranem, albo rezygnacja z wpływów na BS. Armia izraelska to za mało skoro wystarczy libański Hezbollach, by ją skutecznie wiązać w działaniach militarnych przeciwko Syrii i Iranowi.

zaloguj się by móc komentować

slepamanka @Danae 25 kwietnia 2018 13:04
26 kwietnia 2018 13:46

Wiem że podatki w Polsce są koszmarne zwłaszcza podatki pośrednie takie jak VAT, akcyza, czy ZUS, które każdy Polak musi płacić. Przecież z czegoś będą musieli płacić żydowskim organizacjom haracz wcześniej już uzgodniony. ZUS w Ameryce wynosi 5.25%, zaś VAT jest podatkiem stanowym a w Illinois jest on najwyższy w całych stanach i wyosi chyba 11%.

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @slepamanka 26 kwietnia 2018 13:46
26 kwietnia 2018 15:25

 

Przypominam się szacownej pamięci z zapytaniem o te trzysta co to jakaś szcwana kancelaria wypuściła w obieg a odmęty sieci poniosły i w naszych główkach zwoje zatyka. 

Czy to poniższe aluzyjne do tej czarującej protezy cyfrowej numer 300 plus 9 zer się odnosi czy jednak jest jeszcze jakieś inne boogi woogi numeryczne grzane na parkiecie? 

Przecież z czegoś będą musieli płacić żydowskim organizacjom haracz wcześniej już uzgodniony. 

 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @slepamanka 26 kwietnia 2018 13:40
26 kwietnia 2018 15:45

Jestem nadal zdania, że tam toczy sie podskórnie  jakis geszeft w rodzaju "machniom".

Ukraina jest nie do "sonsumowania" przez Zachód, ale rozkawałkowanie Syrii lznajduje siuę w granicach możliwości Atlantów. Izraelowi chodzi natomiast o możliwość czerpania wody z rzeki Tygrys, a oddziela  je od tej rzeki kawał pustyni.

Mogły to się np.  odbyć  w drodze  ustanowienia jakiegoś kadłubowego, wasalnego państewka w części Syrii.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować