-

slepamanka

Artykuły użytkownika

Musica Sacra Barocca-A..Vivaldi- Vespri per l'Assunzione di Maria Vergine

Ksiądz Antonio Lucio Vivaldi, obecnie najpopularniejszy kompozytor muzyki klasycznej, był aż do początków lat dwudziestych ubiegłego wieku kommpozytorem zupełnie nieznanym. Jego cykl koncertów skrzypcowych zatytułowanych „Pory roku” bije wszelkie rekordy sprzedaży płyt. Jego muzyka charakteryzuje się prostotą, melodyjnością, czyli tym co melomani i nie tylko, cenią sobie w muzyce najbardziej.  

Niestety ksiądz Vivaldi jest do tej pory nieznany księżom. Kiedy chodziłam do szkoły średniej, ksiądz uczący mnie religii był niemalże zszokowany, kiedy mu powiedziałam, że Antonio Vivaldi był księdzem. A przecież muzyka  księdza Vivaldiego to ogromny atut dla  Kościoła.

Dzisiaj w serii Musica Sacra Barocca prezentuję utwór księdza Vivaldiego ...

slepamanka
15 kwietnia 2018 04:53

15     943    4

O stosunku państwa teoretycznego z Izraelem-widziane z USA

Na dobry początek zacytuję prezydenta Andrzeja Dudę w przemówieniu na marszu żywych, cytat za interia.pl: "Państwo Izrael to dowód klęski nazistowskiego planu zagłady; niech nikt nigdy więcej nie ośmieli się podnieść ręki na naród żydowski" .

Z miejsca przypominają mi się ponure słowa komunsty Józefa Cyrankiewicza po poznańskim czerwcu 1956 roku, cytuję z pamięci: Kto podnosi rękę na władzę ludową, to ta władza odrąbie mu tą rekę”. Identycznie mówił po wydarzeniach marcowych tow. Edward Gierek.

Czyli jeśli dajmy na to występujemy przeciwko nienależnym odszkodowaniom w skromnej wysokości 300 miliardów USD, powołanej do tego organizacji bezczelnych hucpiarzy,to prezydent Duda z definicji zaliczy nas do antysemitników, ...

slepamanka
14 kwietnia 2018 14:29

64     3913    4

Musica Sacra Barocca-Alonso Lobo-Missa Maria Magdalene

Dzisaj z serii Musica Sacra Barocca prezentuję hiszpańskiego kompozytora z późnej epoki Renesansu, księdza Alonso Lobo. W Polsce prawie nieznany, ale moim zdaniem warto go poznać i posłuchać.

Urodził się około 1555 roku w małym miasteczku Osuna, gdzie też został ochrzczony. Do roku 1591 wiadomo jest tylko że rozpoczął studia w Osuna i po ich ukończeniu otrzymał posadę kanonika w kościele w swoim miejscu studiów.

W roku 1591 został zatrudniony jako asystent muzyczny innego znanego hiszpańskiego kompozytora Francisco Guerrero w katedrze Sevillii. Kiedy Guerrero opuścił Sevillę w 1593 roku, został wybrany jako maestro di capella. Stanowisko to piastował z krótką przerwą do swojej śmierci w 1617 roku.

Alonso Lobo to kolejna osoba duchowna która zajmował ...

slepamanka
8 kwietnia 2018 00:47

0     475    4

Musica Sacra Barocca-Niccolo Jommelli-Agonia di Christo

Dzisiaj chciałąbym zaprezentować utwór wyjątkowy i piękny. Jest to utwór mało w Polsce znanego kompozytora Niccolo Jommelli „Agonia di Christo”. Wcześniej prezentowałam na Neonie24.pl jego znakomitą Pasję.

Kim był Niccolo Jommelli? Był kompozytorem związanym z Neapolem, miastem opery. Najpierw proponuję zapoznać się z jego życiorysem, który podaję za Wikipedią.

Niccolò Jommelli (ur. 10 września 1714 w Aversa koło Neapolu, zm. 25 sierpnia 1774 w Neapolu – włoski kompozytor epoki klasycyzmu.

Urodził w Aversa koło Neapolu. Jego rodzicami byli Margarita Cristiano i Francesco Antonio Jommelli, zasobny kupiec bławatny. Miał trzy siostry i brata, który był dominikaninem. Ostatnie trzy lata życia spędził pod opieką brata, częściowo ...

slepamanka
25 marca 2018 03:00

2     451    2

Musica Sacra Barocca-Q.Gasparini-Stabat Mater

Dzisiaj w ramach mojej serii Musica Sacra Barocca, poświęconych dziełom kompozytorów zapomnianych a wartych przypomnienia, przedstawiam włoskiego kompozytora późnego baroku, Quirino Gaspariniego i jego najbardziej znane dzieło Stabat Mater.

Quirino Gasparini urodził się w 1721 roku w Gandino, niedaleko Bergamo, a zmarł 20 września 1778 roku w Turynie. Jako ksiądz jednak poświęcał się głównie muzyce, obejmując stanowisko maestro de capella w katedrze w Turynie. Komponował również opery, ale bez większego powodzenia.

Jego Stabat Mater jest typowym włoskim dziełem, pełnym pięknych melodii i słońca Italii. Zapraszam do wysłuchania i jestem pewna,że nie będzie to czas stracony.

Ostanio ukazał się album jednej z najwybitniejszych współczesnych sopr ...

slepamanka
17 marca 2018 21:58

4     535    3

Musica Sacra Barocca-J.D.Zelenka-Missa Gratias agimus tibi

Parę lat temu na portalu Neon24.pl prezentowałam muzykę baroku kompozytorów  zapomnianych zaraz po swojej śmierci, a od niedawna przeżywających swoj renesans twórczości. Myślę że spotka się to z powodzeniem talkimm jak na Neon24.pl.

Do takich mniej znanych kompozytorów w Polsce należy największy moim zdaniem czeski kompozytor Jan Dismas Zelenka. Oto jego życiorys za wikipedią.

Jan Dismas Zelenka (1679–1745) – czeski, niemieckojęzyczny kompozytor epoki późnego baroku.

Większość życia kompozytor ten spędził na dworze saskim u Augusta II.

W swej epoce był bardzo ceniony, a i dziś chwali się jego muzykę za jej niezwykłą energię i "rozmach". Zelenka komponował niemal wyłącznie dzieła religijne, dlatego nazywany jest czasem ...

slepamanka
10 marca 2018 05:54

5     596    4

Polonia kontra strategos - widziane z USA

Wstępem do tej notki niech będzie fragmencik rozmowy z panem prof. Andrzejem Nowakiem, jaka odbyła się na antenie radia WNET w ostatniej dekadzie lutego. Pan profesor stwierdził, że nie wydaje mu się, by Polska miała zapłacić haracz idący już dzisiaj w setki miliardów dolarów przedsiębiorstwu Holocaust Industry, ponieważ Polska zaczyna się liczyć dla USA jako partner. W grę wchodzą dziesiątki miliardów dolarów, a może jeszcze większe sumy, więc ze względu na dobro swoich interesów USA nie mogą sobie pozwolić na zrażanie strony polskiej.

Muszę powiedzieć, że byłam mocno zdumiona wypowiedzią profesora. Otóż chciałabym przypomnieć jemu i zwolennikom jego tezy, że z Iranem amerykańskie firmy naftowe też chciały robić wielki biznes, gdyż to właśn ...

slepamanka
8 marca 2018 13:13

33     1993    6

Co obecnie rajcuje ministra Szczerskiego-widziane z USA

 

Wczorajsza  informacja  portalu wpolityce.pl

Szczerski:  Powiem wprost: jest wstydem miasta stołecznego Warszawy, że nie postawiono do tej pory ani pomnika swojemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, ani że nie doprowadzono do zbudowania pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, który jest pomnikiem ponadpolitycznym, po prostu ofiar. To wstyd dla miasta stołecznego Warszawy.

Zacznijmy  wobec  tego prostować informacje mojego ulubieńca, znacznie młodszego kolegę z naszej wspólnej Alma  Mater.Przede wszystkim pomnik ofiar katastrofy pod Smoleńskiem istnieje już na Powązkach, chyba że Krzysiu nie uważa Powązek za część Warszawy.

Wstydem i hańbą dla mnie osobiście byłoby, gdyby władze miasta wystawiły i  zafundowały pomnik Lech ...

slepamanka
13 lutego 2018 13:53

26     1759    4

Polska nadal jest państwem teoretycznym-widziane z USA

 

Na przykładzie nowelizacji ustawy o IPN, o karaniu za nazywanie niemieckich nazistowskich obozów koncetracyjnych polskimi obozami zagłady, widać wyraźnie, że termin dzięki któremu słynny peowski intelektualista Bartłomiej Sienkiewicz przejdzie zapewne do historii, określając Polskę po 1989 roku, jako państwo teoretyczne, jest nadal aktualny.

Zawsze dziwiłam się, dlaczego nikt z władz po 1989 roku, nie kazał wywalić napisu widocznego z odległości co najmniej jednego kilometra w Oświęcimiu, Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny. Takie olbrzymie napisy powinny być przed każdym obozem zagłady, które to założyli niemieccy naziści na terenie Polski. Wtedy nie byłoby wątplliwości, kto takie obozy zakładał i w jakim celu. Na pewno wycieczki młodzież ...

slepamanka
10 lutego 2018 15:01

16     1601    3

Sojusz Rosji, Iranu i Turcji-widziane z USA

W wojnie o Iran toczącej się głównie na terenie Syrii i Iraku, z tzw. Państwem Islamskim, oraz innymi organizacjami zbrojnymi wspieranymi przez państwa zachodnie, oraz monarchie naftowe Zatoki Perskiej, oficjalne wkroczenie Rosji jako państwa po stronie prezydenta Assada, stanowiło punkt zwrotny w tej trwającej już sześć lat wyniszczającej wojnie.

Rosja miała bardzo istotne powody, by do tej wojny przystąpić właśnie po stronie Assada. Aby zrozumieć najważniejszy powód, dla którego Rosja przystąpiła do tej wojny oficjalnie jako strona konfliktu, musimy zrozumieć postępowanie drugiego najważniejszego gracza w grze o Iran, a mianowicie stojącymi za USA neokonami i Izrael. Taktyka przyjęta przez neokonów zmierzała do siłowego rozwiązania poprzez narzucenie mo ...

slepamanka
3 grudnia 2017 16:43

15     1066    4

Rok Trumpa - widziane z USA

W tej notce ograniczam się tylko do opisu podstawowych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć administracja prezydenta Donalda Trumpa.

Mija właśnie rok od wygrania przez Donalda Trumpa wyborów prezydenckich, uchodzących za najważniejsze wydarzenie światowe. Trump wygrał te wybory w widowiskowy sposób z kandydatką estabblischmentu waszyngtońskiego, Hillary Clinton, jak również z elitami własnej partii, które to zwalczały go bardziej zaciekle, niż sztab wyborczy Demokratów.

Dlaczego elity partii republikańskiej tak zaciekle zwalczały Trumpa? Ponieważ to Jeb Bush został namaszczony przedwcześnie na kandydata partii republikańskiej i on to miał być pewnym przeciwnikiem Hillary Clinton. Dlatego też wokół jego kandydatury wybrano same miernoty poli ...

slepamanka
16 listopada 2017 20:32

21     2270    6

Programy 500+ jako zasłona dymna-widziane z USA

Ci, którzy mieli jakąkolwiek nadzieję na reformy systemowe prowadzone pod przewodem dwóch strategosów na strategosami, jakimi na chwilę obecną dysponuje PiS mogą w zasadzie zapomnieć o tym co obaj strategosi naobiecywali.

Przypominam: Antek Straszne Oczy, jak bawił w Chicago obiecywał solennie, że jak tylko PiS dojdzie do władzy, to aneks do raportu o WSI zostanie natychmiast opublikowany. Na tym Antkowym przykładzie widać, że kto słucha Antka na poważnie, sam sobie szkodzi, identycznie jak Kukuńka, mędrca Europy.

Pisałam wielokrotnie, że opublikowanie Aneksu oraz równolegle przeprowadzona totalna lustracja, przecięłaby ostatecznie pępowinę łączącą nas z PRL, z jej najgorszą odmianą czyli WSI. Dopiero od tego momentu możnaby zacząć przeprowadzać prawdz ...

slepamanka
6 listopada 2017 15:28

16     1316    2

Dobra zmiana, żadna zmiana - widziane z USA

Będąc ostatnio w Polsce we wrześniu, wspólnie ze znajomymi oczekiwaliśmy w wielkim zniecierpliwieniu inwazji hord ruskich cara Putina, który to w wyniku przeprowadzonych dla zmyłki Polaków urządził sobie w tym czasie wspólnie z byłym kołchoźnikiem Łukaszenką wspólne manewry Zapad 2017. Oj Putin, Putin. Nie takie numery z Antkiem i Jarosławem. Moi znajomi naprawdę oczekiwali na serio inwazji ruskich, no bo przecież to mówił tonem uroczystym, niczym papież ex katedra Antek Straszne Oczy, czyli strategos nad strategosami numero due w wodzowskiej partii PiS.

Niestety dla Antka Wołodia zawiódł na całej linii sromotnie, Antek nie mógł się więc wykazać przerażającą każdego skutecznością działania swoich strasznych oczu. Tylko Jacek Ku ...

slepamanka
13 października 2017 14:21

7     1119    2

Ponownie o wizycie Donalda Trumpa, ku rozwadze-widziane z USA

Za parę dni przyjeżdża do Polski prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.Wizycie tej zaczynają z każdym zbliżającym się dniem towarzyszyć ogromne emocje poczynając od propagandystów pisowskich, dla których ta wizyta będzie ogromnym sukcesem, a kończąc na takich malkontentach jak ja, którzy twierdzą, że wizyta nie odniesie żadnego pozytywnego skutku dla Polski.

Dlaczego o taką wizytę nie zabiegają Węgrzy, Czesi, Słowacy, Rumuni i inne dawne socjalistyczne kraje? Ponieważ zdają sobie doskonale sprawę, że Donald Trump to przede wszystkim dla o interesy Ameryki, a dodatkowo to twardy, bezwzględny, brutalny bussinesman, więc  tak jak jest w biznesie, partnerowi słabszemu podsuwa się oferty nie do odrzucenia.

Więc Donald Trump przyjeżdża do Polski ...

slepamanka
4 lipca 2017 14:25

5     1064    0

Czy kiedykolwiek w Polsce nastąpi lustracja?-widziane z USA

 

 

Jakoś miesiąc temu Pan Piotr Piętak przekonywał nas o wyższości zasług w dziele odzyskania niepodległości Antoniego Macierewicza nad Jarosławem Kaczyńskim, czyli strategosa nr. 2 nad strategosem nad strategosami. Nie bardzo wiem, w czym Pan Piętak upodobał sobie Pana Antoniego, że zasługi naszego  strategosa nad strategosami wyglądają marnie w porównaniu z osiągnięciami Pana Macierewicza, oczywiście w ocenie Pana Piotra.

 

Jednakże w świetle dzisiejszej wyrywkowej i bardzo szczątkowej  wiedzy, jaką dysponujemy o lustracji wszystkich legend z lat siedemdziesiatych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, jak również wiedzy z innych źródeł, możemy stwierdzić jasno, stanowczo i dobitnie: obaj wymienieni Panowie nie mieli żadnych zas ...

slepamanka
2 lipca 2017 14:12

8     1054    1

Wizyta prezydenta Trumpa w Polsce-widziane z USA

 

W dniu 6 lipca prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przybędzie z oficjalną wizytą do Polski. Jak zwykle towarzyszą tej wizycie ogromne nadzieje. Naprawdę śmiać mi się chce kiedy czytam, że jest to najbardziej propolski prezydent od czasów Ronalda Reagana, oraz że wizyta prezydenta Trumpa jest skazana na sukces. Sukcesem będzie to że wogóle przyjedzie do Polski i tym też ma się wyrażać jego propolskość. W czasie swojej kampanii prezydenckiej tylko raz wystąpił w Chicago, zachęcając Polonię do głosowania na niego, czego nie zrobiła Clintonowa.

Aby ostudzić nieco entuzjazm trzeba przypomnieć nieco zasługi propolskiego prezydenta Reagana. To właśnie jemu przypisywana jest główna rola w obaleniu komunizmu, tudzież naszemu polskiemu papieżowi J ...

slepamanka
24 czerwca 2017 14:38

10     1242    5

Lustracja ciągle niezbędna-widziane z USA

Dla mnie osobiście w całej historii Polski po 1989 roku, najważniejszą datą jest pierwsza i ostatnia poważna próba lustracji jaką próbowano podjąć zupełnie przypadkowo przez ówczesne koło UPR z januszem Korwin-Mikkem, jako szefem tego 3-osobowego koła poselskiego. Kiedy już było wiadomo, że los rządu masona Jana Olszewskiego jest przesądzony i tylko w zasadzie dni dzieliły go od upadku, poseł UPR wystąpił nieoczekiwanie z propozycją lustracji, wykorzystując moment, kiedy posłowie głównie z Unii Demokratycznej uznali, że ważniejsze jest towarzyszenie prezydentowi Izraela bawiącego z wizytą w Polsce, niż branie udziału w nudnych obradach Sejmu.

Błyskawiczne uchwalenie uchwały lustracyjnej zaskoczyło kompletnie wszystkich, najbardziej chyba z tego co pamięta ...

slepamanka
11 czerwca 2017 20:56

21     1293    2

Rozgrywanie Państwa Islamskiego-widziane z USA

Od chwili mojego zdecydowanego poparcia dla walki ludności Donbasu o swoją niezależność od banderowskiej Ukrainy, z definicji określona zostałam przez patriotów inaczej z PiS, jako ruska agentka. Przyznaję iż nie byłam w tym osamotniona. Zdecydowałam się umieszczać swoje notki w Szkole Nawigatorów, mając nadzieję, że nie będę cenzurowana, jak to miało miesce na salonie24.pl.

Najsłynniejszy terrorysta XX wieku, wenezuelczyk Carlos Iljicz Ramirez, powiedział że tak naprawdę nigdy nie wiedział dla kogo zabija i w czyich interesach. Do tej pory nie wiadomo, dla kogo pracował i przez służby jakiego kraju był rozgrywany. Można nawet powiedzieć, że przez te służby został stworzony i był przez cały czas pod ich dyskretną ochroną i to niekoniecznie z państw byłego bloku socjali ...

slepamanka
2 czerwca 2017 04:13

20     1742    1

 Poprzednia  Strona 2 na 2.